Dítě má za úkol na obrazovce počítače ovládat pohyb autíček na dráze jen silou svých myšlenek. Znáte dítě, které by něco takového nebavilo vyzkoušet? Já ne! V metodě EEG biofeedbacku se mozek učí reagovat na zpětnou vazbu, kterou mu počítač poskytne tím, že ho odměňuje za dobré výsledky úspěchem ve hře. Tím mozek sám rozvíjí proces učení nových, vhodnějších frekvencí mozkových vln a může tak zlepšit například soustředění, paměť, zklidnění. Vyzkoušeli jsme to se synem u paní Mgr. Ludmily Leinweberové která je speciální pedagog a certifikovaná neuroterapeutka a trenérka paměti. S dráty napojenými na počítač, (které měří elektrický proud na povrchu hlavy) se nejdříve seznámil oblíbený plyšák mého syna.

Paní Leinweberová na děti nespěchá, nejprve jim dává čas a prostor pro navázání kontaktu a důvěry. Protože tato úvodní hra je klíčová pro úspěšnou spolupráci. Můj syn byl potom byl ochotný si přístroj vyzkoušet sám, nejprve se svou oblíbenou hrou a pak s logopedickými úkoly. Pro mě bylo zajímavé sledovat, jak se mění kvalita jeho pozornosti.

Díky kurzu HANDLE přístupu dokážu pozorovat signály přetížení nervového systému mého syna. Když přístroj měří hodnoty stresu a nepozornosti, já si všímám, jak se mění jeho držení těla, interakce, dechová frekvence a někdy třeba i barva kůže v obličeji. To je chvíle, kdy jeho mozek i tělo říká: už dost. Potřebuju pauzu nebo změnu, protože teď nejsem připraven se učit efektivně a s lehkostí. Když chci podpořit, aby se mu lépe učilo, znamená to pro mě hledat vhodný moment, kdy je připraven vnímat a zapojit se.

Jak je známo, stres brzdí proces učení. Ale někdy není snadné uvěřit, jak obří může být hladina stresu vašeho dítěte, když si vezme do ruky třeba slabikář. Díky EEG biofedbacku se můžete přesvědčit na vlastní oči a navíc najít společné řešení. Paní Leinweberová dává rodičům konkrétní možnosti, které dítěti pomohou se lépe soustředit (např. snížit tlak na výkon, zapojit před čtením pohybovou rozcvičku, atd.) Trénink za pomoci neurologické zpětné vazby je nenásilný, bezbolestný a hravý. Pokud je prováděn odborníkem, nepředstavuje riziko, protože nemá vedlejší účinky. Není návykový a jeho efekt je dlouhodobý, pro děti od 4 let věku. Tato metoda není hrazena ze zdravotního pojištění, některé pojišťovny nabízí drobný příspěvek v rámci preventivních programů. Poskytují ho certifikovaná pracoviště EEG biofeedbacku. Díky paní Mgr. Ludmile Leinweberové za její laskavý přístup a profesionální práci. Můžete ji potkat v Praze i v Brně: https://activebrain.cz/nabizime-pro-deti/

Dokument ČT 15 min: https://www.ceskatelevize.cz/porady/11651903426-pojd-do-toho/21156323162/ Mgr. Magda Olšinská, speciální pedagog, HANDLE screenerka, www.vlastnimtempem.cz Z vlastní zkušenosti mohu doporučit v Praze i paní Šimonovskou: https://www.smartbrain.cz/